Telia Sonera lämnar trendrapport

Telia Soneras senaste trendrapport finns att ladda ner här: Telia Sonera Trend Report 2008: The most important changes in our IT and telecom lives (pdf 2,4 Mb). Man har också gjort en statistikmotor för trendspaningarna. Här kan man ta fram tabellen för mobilanvändning och se att 51,3% vill använda mobilen till att lyssna på ljudböcker, eller gör det redan.

Trender som är viktiga enligt rapporten

  • Miljön
  • Effektivitet: ”Grunden är att vi genom att kunna utföra fler och fler tjänster var som helst, när som helst, utan att behöva ta hänsyn till en viss teknik”
  • Spel och musik
    En stor del av den totala Internettrafiken nyttjas för onlinespel. 70 procent av ungdomars tid på Internet går till onlinespel. 
    Mobiltelefonen och datorn är den plats som musiken utgår ifrån i och utanför hemmet och på sikt kommer stereon i sin traditionella roll att försvinna. 
  • Tre bildskärmar
    Att titta på tv eller på rörliga bilder och att surfa på internet växer ihop.  I framtiden kommer man att att växla fritt  mellan de tre skärmar som vi idag använder i vår vardag: tv:n, datorn och mobilen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.